Den Danske Sprogkreds´ prisfest Svanen og Ællingen blev i år afholdt den 25. august.

Betegnelserne Svanen og Ællingen er hentet fra H.C: Andersens verdensberømte eventyr Den grimme ælling, og sprogprisen Svanen tildeles derfor en en person, der har gjort et fremragende indsats for det danske sprog, og sprogprisen Ællingen til deles en person, der har gjort en indsats, der lover godt for fremtiden.

I 2025 modtog billedkunstneren Gert Ejton Svaneprisen for sine fremragende illustrationer af idiomatiske vendinger og ordsprog, hvor han på fremragende vis kombinerer den direkte og den overførte betydning.

Ællingeprisen gik til økonomen og debattøren Jarl Cordua, som i foråret blev udpeget som medlem af Dansk Sprognævns bestyrelse af kulturminister Jakob Engel-Schmidt.

H.C. Andersen beskriver i En Digters Bazar med begejstring den mad og den vin, han nød i Grækenland i 1838, og Restaurant Kreta havde lavet en flot buffet med retter, som H.C. Andersen nævner. Vi vil i det kommende nummer af Sprogkræsen beskrive dette nærmere.